Ostatnie wiadomości:
Akupresura- leczenie czy magia? - sobota, 20 czerwca 2015 22:52
Seminarium qigong z mistrzem z Shaolinu - niedziela, 13 stycznia 2013 10:06
Co to jest Reiki? - poniedziałek, 20 lutego 2012 10:37
Dowiedz się, jak Reiki uzdrawia - poniedziałek, 20 lutego 2012 10:31
Medytacja sposobem na bezsenność - sobota, 23 lipca 2011 10:47
Leczenie bezsenności przy pomocy aromaterapii - niedziela, 13 lutego 2011 18:01
Akupresura - skuteczny lek na bezsenność - niedziela, 13 lutego 2011 17:56
Leczenie akupunkturą - sobota, 11 grudnia 2010 22:57
Rodzaje stresu i przyczyny choroby - niedziela, 10 października 2010 10:24
  • Załóż swoje konto!

SHIATSU

Shiatsu – to sztuka uzdrawiania dotykiem, której korzenie sięgają starożytnych Chin i Japonii. W języku japońskim słowo „shiatsu” oznacza „naciskać kciukami”. We współczesnym shiatsu używa się nie tylko kciuków, ale również dłoni, łokci, kolan, a nawet stóp.

Dotyk wyraża bardzo wiele: współczucie, pomoc, bezpieczeństwo, ukojenie. Jest też sposobem komunikowania się między ludźmi. Dotyk kontrolowany, jakim jest terapia shiatsu, przekazuje energię – kosmiczną i ziemską.

Filozofia


Podstawą wszystkich metod leczenia pochodzących ze Wschodu, a także sztuk walk i rozwoju duchowego, terapii manualnych, w tym oczywiście shiatsu – jest nieśmiertelna teoria jedności dwóch przeciwnych sobie, lecz komplementarnych sił Yin i Yang.

reklama
Yang to energia kosmosu, gwiazd, całego Wszechświata, a być może odległych galaktyk. Yin – to energia Ziemi, planety, na której żyjemy.

Energie te płyną specjalnymi kanałami przez nasze ciała, a także ciała innych istot, nie wyłączając roślin. Kanały te nazywają się meridianami.

Energia Ziemi Yin (-) płynie odśrodkowo, od stóp ku głowie, a energia gwiazd Yang (+) płynie dośrodkowo, od głowy w dół. Wszelkie zaburzenia w przepływie energii, blokady, niedobory lub nadmiary są - według mędrców starożytnego Wschodu - przyczyną chorób i niedomagań. Shiatsu jest niezawodną i skuteczną metodą harmonizowania energii Yin i Yang w ciele człowieka.

Mistrzowie


Mistrzem współczesnego shiatsu jest nieżyjący już Japończyk Shizuto Masunaga, twórca poszerzonej teorii meridianów. Jego uczniowie i współpracownicy przywieźli shiatsu do Europy i Stanów Zjednoczonych na początku lat siedemdziesiątych XX wieku.

Saul Goodman jest Amerykaninem, który stworzył Międzynarodową Szkołę Shiatsu w Kiental (Szwajcaria) oraz jej filie, znajdujące się w wielu miastach Europy i Ameryki.

Wataru Ohashi założył swoją szkołę w Nowym Jorku, a jej filie również znajdują się w Europie.

Również w Nowym Jorku mieści się Szkoła Shiatsu Shizuko Yamamoto, wynalazczyni „shiatsu stopami” (Barefoot Shiatsu).

Propagatorem shiatsu był także światowy lider makrobiotyki i ekspert od „uzdrawiania dłońmi” (palm healing) – Michio Kushi.Michio Kushi

Skuteczność


Terapia shiatsu, znana jako „akupunktura bez igieł”, jest skuteczną metodą na leczenie wielu problemów zdrowotnych: bóle głowy, migreny, bóle pleców, zaburzenia ciśnienia, otyłość, reumatyzm, bóle kręgosłupa. Pomocniczo mozna stosować w leczeniu chorób degeneracyjnych ( nowotwory, cukrzyca, choroby serca). Likwiduje stresy i napięcia, uspokaja nerwy, dodaje witalności i zapobiega chorobom.

W stanie głębokiego relaksu, w jakim znajduje się pacjent pod wpływem rozgrzanych rąk terapeuty, organizm uruchamia ukryte rezerwy leczące, na ogół uśpione. Shiatsu jest również świetną terapią dla tych, którzy twierdzą, że nic im nie dolega i czują się dobrze, ponieważ po sesji shiatsu poczują się jeszcze lepiej...


Przeciwwskazania


W zasadzie brak. Doświadczony terapeuta może wykonywać shiatsu w poważnych przypadkach, jak np.nowotwór pod warunkiem, że WIE co robi, nie próbuje „uzdrawiać na siłę” i zdaje sobie sprawę z ograniczoności tej metody i swojej, jako terapeuty.

Każdy masaż shiatsu jest inny, dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. W sytuacji chorób zwyrodnieniowych shiatsu jest również dobrą okazją do porozmawiania z pacjentem o odżywianiu makrobiotycznym, albowiem większość osób praktykujących shiatsu prowadzi i stosuje makrobiotyczny sposób życia i odżywiania.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież